Djupdragningspressar med C-ram

Standardutrustning

– Svetsad och fräst monoblock stålram
– Förkromad och härdad cylinder
– Arbetsbord med T-spår
– Hydraulblock konstruerat enligt EN-standarder
– Justerbar hastighet
– Justerbart tryck
– Tryckgivare
– Ljusridå
– Lastbehållarventil
– Luftkylning eller värmeväxlare
– Siemens PLC i S7-serien
– Säkerhets-PLC
– Tvåhandsmanövrering
– Återställnings- och nödstoppsknappar
– 2 års garanti
– CE-certifikat

Se hur det fungerar

Helautomatisk linje

Varje linje konstrueras med hänsyn till produktsortimentets särdrag och förväntad kapacitet. Användningen av excenterpressar garanterar hög pressprecision, måttrepeterbarhet och tillförlitlig drift även vid intensiv användning.
Möjligheten att integrera med automatiska system för materialinmatning, upplockning av färdiga produkter och packning gör det möjligt att skapa en komplett produktionslinje, vilket ökar processens effektivitet, minskar driftskostnaderna och säkerställer hög kvalitet på de färdiga produkterna.

Modell CFDD 30CFDD 60CFDD 100CFDD 150CFDD 200CFDD 250
Presskraft (TON)3060100150200250
Bordsstorlek (mm)500×500600×500800×5001000×6001000×6001100×600
Slaglängd (mm)400400400400400400
Öppningshöjd (mm)600600600600600600
Svalgdjup (mm)280310310360370370
Pump (cm³)161919454545
Motor (kW)7,5111118,518,518,5
Närmandehastighet (mm/s)150100110130130130
Returhastighet (mm/s)180150160180180180
Arbetshastighet (mm/s)1010105-155-125-10
Kuddkraft / Cushion (t)1020405080100
Mått (L×B×H mm)1800x1400x26001900x1400x26001900x1700x29302400x1900x35002400x1900x37002400x2000x3900
Vikt (kg)300045006500130001550016500

Vanliga frågor

Begär offert

Intresserad av vårt erbjudande? Fyll i formuläret så kontaktar vårt team dig för att diskutera dina behov och produktionskrav.